top of page
Search

BJJ SM 2018: Eteenpäin on menty!

BJJ SM-kilpailut 2018 järjestettiin Jyväskylän monitoimitalon palloiluhallissa menneenä viikonloppuna 24.-25.11.2018. Kaksipäiväisiin kilpailuihin oli saapunut yhteensä 436 kilpailijaa 53:sta eri seurasta.

Jo lähtöasetelmat näihin kisoihin oli herkulliset kun saimme 20 Crestin kilpailijaa matkaamaan Jyväskylään mittelemään näissä vuoden isoimmissa kansallisissa kilpailuissa sekä viimeistely kisoihin olis sujunut erinomaisesti. Kahdellakymmenellä kisaajalla olimme kisojen kolmanneksi suurin seura.

Viikonlopun aikana koettiin huikeita taisteluja, onnistumisia laajalla rintamalla ja yhdessä tekemisen riemua. Tämä tekeminen riitti tänä vuonna kahteen kultaan ja Suomen mestaruuteen, kolmeen hopeaan ja viiteen pronssiin (tulokset alla)! Näillä kymmenellä mitalisijoituksilla irtosi 32 seurapistettä joka on toistaiseksi seuramme historian paras suoritus. Nämä pisteet riittivät SM-kisojen kuudenteen sijaan Crestin ollessa Helsingin paras seura. Seurapysti matkasi tällä kertaa naapurikuntaan MMA Vantaalle.

Lupaavaa tässä saavutuksessa on se että olemme suhteellisen nuori seura eikä meillä vielä ole valtavasti tummempivöisiä kilpailijoita joten nämä pisteet saavutettiin joukkueella joka koostui kolmea poikkeusta lukuunottamatta valko-ja sinivöisistä.

Totta kai parannettavaa jäi ja tämänkin kisan epäonnistumisista ja onnistumisista saamme paljon työkaluja jatkoa ajatellen.

Valtava kiitos seuran puolesta kaikille seuraamme edustaneille sekä vähintään yhtä valtavat ellei jopa valtavammat onnittelut kaikille mitalisteille. Kiitokset myös kaikille ohjaajille ja harrastajille kisaajien potkimisesta eteenpäin.  Tulevaisuutemme on kirkas!

Kultaa

Samuel Muuronen sinivyöt -70kg Antti Kinninen sinivyöt -100.5kg

Hopeaa

Laura Rättyä Elite -64kg & avoin Venla Nivala sinivyöt +69kg

Pronssia

Marika Vainola Elite +64kg Toni Aho sinivyöt -94.3kg Veera Lopez-Lehto avoin Asta Jukka +69kg Jarmo Hirvonen -82.3kg

Kilpailuihin osallistuneet Crestiläiset:

Valkoinen

Veera Lopez-Lehto -69kg Asta Jukka +69kg Mika Väisänen -76kg Olli Säkkinen -82.3kg Jarmo Hirvonen -82.3kg Tero Hyttinen -88.3kg

Sininen

Venla Nivala +69kg Josef Gullmets -70kg Samuel Muuronen -70kg Niko Koskelainen -76kg Sakke Suomalainen -82.3kg Jonas Ojala -88.3kg Lassi Waismaa -88.3kg Mika Lehtinen -88.3kg Matti Auvinen -88.3kg Toni Aho -94.3kg Antti Kinnunen -100.5kg

Purppura

Joni Stenholm -82.3kg

Elite

Laura Rättyä -64kg Marika Vainola +64kg

32 views

留言


bottom of page